Gminna Bibliotek Publiczna w Wiszni Małej miała przyjemność być jednym z gospodarzy debaty społecznej w ramach programu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”.

W tym roku w dniach 15-21 maja 2017 odbywa się 55 debat w lokalnych bibliotekach. Debaty są częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Partnerem strategicznym jest PKO Bank Polski.

Debatę, która odbyła się 15 maja poprowadziła Dagmara Batóg, moderator oraz pracownik Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Uczestniczyli w niej samorządowcy wraz z Wójtem Gminy Wisznia Mała Jakubem Bronowickim, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele oświaty, uczniowie, animatorzy kultury oraz lokalne media.

Wspólnota jest władzą najwyższą, warto abyśmy o tym sobie przypomnieli – powiedział wójt Jakub Bronowicki. To społeczność powinna decydować, jakie działania zrealizuje. Wspólnota jest mądrzejsza od jednostki.

Spotkanie miało formę warsztatów, podczas których starano się odpowiedzieć na pytanie co nas łączy jako wspólnotę oraz co możemy zrobić, by wzmacniać, to co nas łączy.

Wnioski z dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej w raporcie oraz podczas Kongresu Obywatelskiego w listopadzie 2017 r. Dodatkowo raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie. Z wyników debaty będziemy mogli skorzystać lokalnie realizując np. działania edukacyjne dla mieszkańców.