W sobotę 13 maja w Szmanowie odbyła się jubileuszowa X Folkloriada połączona z VII Powiatowym Przeglądem Zespołów Ludowych im. Witolda Gareckiego. To cykliczna impreza, upamiętniająca postać Witolda Gareckiego oraz jego pracę na rzecz kultury ludowej. Impreza ta już na stałe wpisała się w kulturalny krajobraz Dolnego Śląska.


Wydarzenie rozpoczęło się barwnym korowodem zespołów ludowych, który przeszedł ulicami Szymanowa. Następnie Wójt Gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Imprezę poprowadziła znana promotorka folkloru, dziennikarka Polskiego Radia Wrocław Małgorzata Majera – Kokot.

W przeglądzie wzięło udział osiem zespołów, w tym aż trzy lokalne: Orkiestra Dęta z Wiszni Małej, Szymanowianie i Strzeszowianki. Tuż po ich występach na scenie pojawiły się: Trzy Dęby z Borówka, Brzykowianie z Brzykowa, AleBabki z Czeszowa, Wejwoda z Pasikurowic oraz Kultywator z Brzezie Łąki. Każdy z zespołów został nagrodzony przez wójta Jakuba Bronowickiego pamiątkowym talerzem (przygotowanym przez lokalnego artystę Grzegorza Glegołę) oraz dyplomem. Nagrodzona została także pani Barbara Garecka, mama Witolda Gareckiego, który przez wiele lat był kierownikiem Zespołu Szymanowianie.

Po występach zespołów ludowych, w ramach Folkloriady, na scenie zaprezentowała się główna gwiazda wieczoru: Kapela Gieni Dudki z Nadolic Wielkich, którzy wykonali utwory ludowe oraz biesiadne z różnych regionów Polski. Ostatnim punktem imprezy był występ DJ, który zachęcał mieszkańców do wspólnej zabawy.

Folkloriada, to nie tylko uczta muzyczna, to również szereg atrakcji dla dzieci, m. in.: zamek dmuchany, malowanie twarzy, gigantyczne bańki mydlane i wiele, wiele innych. Dorośli natomiast mieli możliwość zakupu wyborów rękodzieła oraz produktów lokalnych.

Dziękujemy za zaangażowanie Zespołowi Ludowemu Szymanowianie, który był głównym organizatorem imprezy oraz sołtysowi Marcinowi Ziętkowi i całej radzie sołeckiej Szymanowa.