W drugą sobotę maja pogoda w Szymanowie dopisała i jedenastą Folkloriadę należy zaliczyć do bardzo udanych. Gospodarzem wydarzenia był zespół Szymanowianie, który obchodził 40-lecie swojej działalności. Do udziały w swoim święcie jubilaci zaprosili wiele zespołów z terenu Dolnego Śląska, a gwiazdą wieczoru był zespół Dzikie Jabłka z Łodzi, łączący folk polski z muzyką afrykańską. Folkloriadę zakończyła zabawa taneczna.

Dzień rozpoczął się od występu Gminnej Orkiestry Dętej, której program zakończyła piosenka Sto lat. Do wykonania dołączyły się zespoły ludowe fetując Szymanowian. Kilka kolejnych minut było absolutnie wyjątkowych, z głośników usłyszeliśmy archiwalne wypowiedzi członków zespołu sprzed lat, w tym m.in. Witolda Gareckiego. Gdy na scenie pojawili się jubilaci, gratulował im Wójt Gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Paweł Kamiński, a także przedstawiciele zespołów folklorystycznych.

Po występie Szymanowian nadszedł czas na występy pozostałych wykonawców biorących udział w VIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych im. Witolda Gareckiego. Wystąpili: Strzeszowianki, niedawno reaktywowani Malinianie, Polanie, Świtezianie, Swojacy, Trzy Dęby, O matko i córko oraz Sasanka. Szczególnie podobały się występy Polan ze Środy Śląskiej oraz Strzeszowianek.

Po zakończeniu przeglądu nastąpiła przerwa techniczna, podczas której oblegane były stoiska wystawców oraz plac zabaw. Gdy pojawiła się grupa Dzikie Jabłka, nie sposób było nie zainteresować się tym co działo się na scenie. Grupa poza popularnymi instrumentami (bas, gitara, skrzypce), w swoim składzie miała m.in. różnorodne instrumenty afrykańskie. Jedenastą Folkloriadę zakończyła zabawa taneczna z Matteo Band.

Dziękujemy za zaangażowanie Zespołowi Ludowemu Szymanowianie, który był głównym gospodarzem imprezy oraz sołtysowi Marcinowi Ziętkowi i całej radzie sołeckiej Szymanowa.