obraz na stronie Sukces szachistów w Portugalii

W dniach 27.04-01.05 w portugalskiej Coimbrze odbył się Międzynarodowy Turniej Szachowy przy okazji studenckiego festiwalu Queima das Fitas 2018. W turnieju wystąpiło aż 119 zawodników z 12 krajów. Polskę i jednocześnie klub Biały król Wisznia Mała reprezentowali Łukasz Butkiewicz, Aleksandra Zmarzły oraz były szachista Wiszni Małej Aleksander Kumala.

W zawodach wystąpiło dwóch arcymistrzów, dwóch mistrzów międzynarodowych oraz trzech mistrzów FIDE ( Światowa Federacja Szachowa). W tej stawce bardzo dobrze spisali się nasi szachiści. Łukasz zajął 3 miejsce w zawodach, uzyskując 6 pkt na 7 możliwych. Wyprzedzili go jedynie wspomniani już arcymistrzowie, Kanadyjczyk Kevin Spraggett oraz Argentyńczyk Daniel Campora. Aleksander ugrał 5,5 pkt co zaowocowało 6 lokatą.Do ostatniej rundy szansę na dobry wynik zachowywała również Ola, niestety trochę pechowa porażka zepchnęła ją ostatecznie na 34 miejsce z 4 punktami na koncie. Pomimo tego występ naszych szachistów w Portugalii trzeba zostać udany. Warto dodać, że to już trzecie w historii klubu z Wiszni Małej miejsce na podium w turnieju "Queima das Fitas". W ubiegłorocznej edycji zwyciężył Michał Luch, a w roku 2014 na drugim stopniu podium stanął Łukasz Butkiewicz. Obaj wyżej wymienieni oraz inny szachista Wiszni Małej Piotr Brodowski reprezentują również barwy miejscowego klubu szachowego Academica Coimbra ( szachiści mogą mieć kluby w więcej niż jednym państwie). Tuż po turnieju odbył się pojedynek 1/8 finału Pucharu Portugalii, w którym Academica Coimbra pokonała klub z miasta Montemor 2,5-1,5. Decydujący punkt w meczu zdobył Łukasz Butkiewicz, zwyciężając na 1 szachownicy Pedro Nevesa- 4 zawodnika turnieju Queima das Fitas.