W tym roku przypada 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oficjalna część obchodów odbyła się pod Pomnik Pamięci Narodowej w Piotrkowiczkach. W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki, pani Sławomira Misiura – Hermann - Zastępca Wójta, Przewodnicząca Rady Gminy Wisznia Mała – Małgorzata Ottenbreit, radni, sołtysi, poczty sztandarowe ze szkół wraz z dyrektorami oraz Dyrektor SAPO Agnieszką Moździerz, poczet sztandarowy Jednostki Strzeleckiej „Strzelec”, poczet sztandarowy OSP Wisznia Mała, klub rowerowy „Rowerówka” z Kryniczna przybyli na rowerach oraz licznie zebrani mieszkańcy gminy.

Wójt Jakub Bronowicki zwrócił się do wszystkich zebranych: W ten majowy dzień spotykamy się po raz kolejny pamiętając o wydarzeniach, które dla nas Polaków są najważniejsze. To już 227 lat, gdy sejm czteroletni uchwalił Konstytucję zwaną trzeciomajową. Konstytucja w owych czasach była pierwszą w Europie, a drugą na świecie i otwierała nowe możliwości rozwoju Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Następnie wójt przytoczył historię uchwalenia Konstytucji. Na zakończenie powiedział: Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy dzisiaj są tu z nami i dumę z Polski wspólnie świętują… Pamiętajmy, że Konstytucja jest dla nas obywateli zbiorem praw, ale i obowiązków. Obowiązki nie są mile widziane, ale są niezbędne do tego abyśmy mogli funkcjonować jako naród. Pamiętajmy też, że Konstytucja jest tarczą obywatela przed jakąkolwiek władzą, ale też i kagańcem dla każdej władzy, która jest sprawowana. Taki wymiar pozwala nam w dniu dzisiejszym się spotykać, świętować i wszystkim serdecznie za to dziękuję.

W trakcie uroczystości wartę honorową pełniła Jednostka Strzelecka „Strzelec”, nad oprawą muzyczną czuwał pan Paweł Maliczowski kierujący Gminną Orkiestrą Dętą, a uczennice ze Szkoły Podstawowej w Wiszni Małej wystąpiły z utworami patriotycznymi. Następnie delegacje złożyły wiązanki i kwiaty pod pomnikiem. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy przeszli do pobliskiej świetlicy, gdzie wystąpił zespół ludowy Strzeszowianki oraz Ada Maksymowicz.

Poczęstunek dla gości tego wydarzenia przygotowało sołectwo Piotrkowiczki, za co im serdecznie dziękujemy, a wsparcia udzieliły sołectwa: Krzyżanowice, Ligota Piękna, Malin, Mienice, Psary, Piotrkowiczki i Rogoż.

Druga odsłona uroczystości miała miejsce popołudniu w Szewcach, gdzie odbył się wyjątkowy koncert pt. „Rozkwitały pąki białych róż…” 100-lecie Niepodległości 1918-2018. Koncert prowadziła Magdalena Marchewka sopran. Wraz z nią wystąpili znakomici artyści: Jadwiga Postrożna mezzosopran i Mirosław Gotfryd baryton. Przy fortepianie towarzyszyli im: Paweł Wrzecionowski i Natalya Gaponenko. W programie koncertu znalazły się doskonale wszystkim znane arie operowe oraz polskie pieśni patriotyczne w oryginalnych autorskich aranżacjach, przeplecione polską poezją i obrazem.