obraz na stronie Kolejny etap budowy kanalizacji zakończony

Drugiego czerwca odbył się oficjalny odbiór końcowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Psary. Przy przepompowni ścieków na ulicy Kasztanowej w Psarach spotkali się przedstawiciele gminy, PGK Sp. z o.o. w Wiszni Małej i wykonawcy. Wśród zebranych osób byli: Wójt Gminy Jakub Bronowicki, Naczelnik Wydziału RIiOŚ Sławomira Misiura-Hermann, Prezes PGK Sp. z o.o. w Wiszni Małej Grażyna Chwastek i Wiceprzewodniczący Rady Gminy Henryk Idaczyk. Od strony wykonawcy z firmy ELEKTROTIM S.A. w odbiorze udział brali: Marek Surygała Kierownik Budowy i Tomasz Stanejko Kierownik Robót, z firmy SWECO Consulting Sp. z o.o.: Józef Nogal Inżynier Kontraktu i Bogusława Urbaniak Inspektor Nadzoru.

Podczas spotkania omówiona została technologia robót i jakość materiałów wykorzystanych do budowy, problemy napotkane podczas prac oraz sposób ich rozwiązywania. W trakcie odbioru sprawdzane były również losowo wybrane studnie, którymi już płyną ścieki.

Odebrany etap to kolejna zakończona część projektu pn. „Budowa systemu gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Wrocław – Psary, Szymanów, Krzyżanowice”, który został oddany do eksploatacji. Już niebawem mieszkańcy kolejnych ulic Psar i Szymanowa będą mogli przyłączać się do nowej sieci.

Powstała kanalizacja to same zalety dla mieszkańców, jak i środowiska. Ścieki z domostw w kontrolowany sposób popłyną do wrocławskiej oczyszczalni ścieków. To bardzo wygodne dla użytkowników, którzy nie będą musieli kontrolować i opróżniać szamba. Ponadto przyłączenie się do kanalizacji daje wymierne korzyść dla środowiska. Unikamy w ten sposób zanieczyszczania gleby, wód powierzchniowych i gruntowych, likwidujemy uciążliwe zapachy. Pośrednią korzyścią, lecz bardzo istotną szczególnie dla mieszkańców, jest budowana nawierzchnia dróg, w których kładziona była sieć kanalizacyjna. Zachęcamy właścicieli posesji do szybkiego przyłączania się do kanalizacji. Równocześnie informujemy, że przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej stanowi obowiązek właścicieli nieruchomości, który Gmina wspiera dotacją do 75% kosztów budowy przyłącza, jednak nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przyłącze.

Realizacja całego projektu, którego zakres obejmuje ponad 36 km sieci kanalizacyjnej oraz ponad 2 km sieci wodociągowej będzie trwała do końca I kwartału 2022 r. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.