Gmina Wisznia Mała leży między rzeką Widawą a Wzgórzami Trzebnickimi i graniczy od południa z Wrocławiem a od północy z Trzebnicą. Najwyższe wzniesienie to “Wiszniak” koło Piotrkowiczek - 247,4 m n.p.m. Stąd rozlegają się piękne widoki na urozmaiconą okolicę, Wrocław oraz przy sprzyjającej pogodzie Sudety. Gmina ma charakter typowo rolniczy z szeroką specjalizacją ogrodniczą i sadowniczą. Ze względu na swe atrakcyjne położenie w pobliżu stolicy Dolnego Śląska, walory środowiska naturalnego, o którego stan zabiegają lokalne władze, gmina Wisznia Mała stała się domem wielu wrocławian. Konsekwentnie realizowana polityka inwestycyjna zaowocowała rozwojem budownictwa indywidualnego we wszystkich szesnastu miejscowościach gminy. Każda wieś posiada wodociąg, a pięć podwrocławskich wsi - Krzyżanowice, Psary, Szymanów, Kryniczno i Rogoż posiada gazociąg. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 10 333 ha. Liczba mieszkańców gminy 7300 osób. Na najstarsze ślady pobytu człowieka natrafiono we wsi Pierwoszów. Pochodzą z epoki kamienia - mezolitu (7900-4500 lat p.n.e.). Ówczesne społeczeństwa pozostawiły po sobie 40 osad i śladów osadnictwa. Średniowiecze (VII - XV w.) pozostawiło 90 podobnych śladów. Do najstarszych wiosek należą Kryniczno (1155 r.) Piotrkowiczki, Strzeszów i Mienice, które obecnie obchodzą 800-lecie swego istnienia. Wydarzenia pobliskiego Wrocławia i Trzebnicy często były związane z gminą Wisznia Mała leżącą na tym historycznym szlaku komunikacyjnym. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1337 r.

Obraz przedstawiający Wisznia Mała

 Wisznia Mała położona jest przy drodze krajowej nr 5 Wrocław - Poznań. Znajduje się tu: Urząd Gminy, Ośrodek Zdrowia, Poczta, Apteka, Posterunek Policji oraz Ośrodek Wodny oferujący wypoczynek na strzeżonym kąpielisku, noclegi i rekreacje z wędką. Dawny park i pałac obecnie stanowi kompleks szkolny, a pobliski folwark urządzono na mieszkania. Miejscowość szybko się rozbudowuje i od strony wschodniej łączy się bezpośrednio z nowo budowaną częścią Ligoty Pięknej.

Dane historyczne

Poprzednie nazwy miejscowości:

1337r. - parua Wenza;

1739 r., poł. XVIII w., - Wiese;

1818 r. - Wiese, Wezna;

1826, 1830 r. - Wiese;

1845 r. Wiese, Łąka;

1873 r. do 1937 r. - Wiese;

Znaczenie i pochodzenie nazwy wsi:

Nazwa niemiecka oznacza łąkę i taka polska nazwa poświadczona jest w 1845 r. Inna hipoteza wywodzi tę nazwę od wesny = wiosny. Obecna nazwa Wisznia Mała została nadana po 1945 r. i nawiązuje do najwcześniej zapisanej nazwy ( parva = mała).

Historia wsi i dóbr:

Od początku XVI w. do dóbr w Wisznia Małej należy majątek w Wysokim Kościele. 1845. - wieś. Należą do niej: Heidekretscham, karczma przy małej drodze do Milicza, kościół katolicki w Krynicznie, Heidemuhle - młyn wodny; Wegemuhle - młyn wodny.

1891 rok - stanowi jeden majątek rycerski wraz z Wysokim Kościołem.

1904 rok - majątek i gmina liczące 312 mieszkańców. Heidekrescham - karczma oraz młyn Heidemuhle należą do Wiszni Małej.

1937 rok - majątki rycerskie: Wisznia Mała i Wysoki Kościół stanowią fideikomis z Piotrkowiczkami.