Relacja stowarzyszenia Biały Król Wisznia Mała

W dniach 26-28.10 na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odbył się trzeci, ostatni zjazd tegorocznej szachowej ekstraligi. Biały Król Wisznia Mała jechał na niego zaledwie z 1 pkt meczowym na koncie i przedostatnim 9 miejscem w tabeli. Czekały nas jednak mecze z bezpośrednimi rywalami w walce o ligowy byt, co dawało nadzieję na utrzymanie. I tą szansę udało nam się wykorzystać śpiewająco. W piątek zmierzyliśmy się z Hetmanem Częstochowa. Mimo naszej przewagi na paru szachownicach, przeciwnikom udało się wywinąć ze stryczka i zakończyć mecz remisem. Oznaczało to, że również w kolejnych pojedynkach musieliśmy się starać o punkty zapewniające ligowy byt. W sobotę spotkaliśmy się z Wrzosem Międzyborów, z którym co roku toczymy zacięte boje. Mamy jednak szczęście do tej drużyny i zwykle wychodzimy z tych pojedynków zwycięsko. Nie inaczej było tym razem, wygrana 4-2 pozwoliła Wiszni Małej wydostać się ze strefy spadkowej. Utrzymanie przypieczętowaliśmy tryumfem w derbowym starciu z Miedzią Legnicą. Tym samym kończymy ekstraligę aż z 6 punktami na koncie, to o 4 więcej niż w naszym debiutanckim sezonie dwa lata temu. Ostatecznie zajmujemy 8 miejsce i w przyszłym roku znów będziemy mieli okazję rywalizować z krajową czołówką. Punkty w tegorocznej ekstralidze dla Wiszni Małej zdobyli: Łukasz Butkiewicz 4/9, Marta Bartel 3/6, Piotr Brodowski 3/7, Michał Luch 3/8, Arkadiusz Skawiński 2,5/7, Krystian Kuźmicz 2/7, Kamil Plichta, Mateusz Bronowicki i Ewa Przeździecka po 1/3.

Medale w tym roku zdobyły drużyny WASKO GKS Katowice, Wieży Pęgów iStilonu Gorzów Wielkopolski. Gratulujemy zwycięzcom, a naszym szachistom utrzymania!


Jednak nie tylko ekstraligą żyje nasz klub. Rozpoczęły się także rozgrywki ligowe na szczeblu dolnośląskim. W 3 lidze (wojewódzkiej) Biały Król Wisznia Mała w pierwszych meczach zremisował ze Skoczkiem Milicz i pokonał w rozgrywanym w OKSiR Wisznia Mała meczu GIECEK Radków. Póki co zajmujemy 5 miejsce w stawce 12 drużyn. Jednocześnie odbył się mecz inaugurujący IV ligę (okręgową) pomiędzy III i IV drużyną naszego klubu. Co bardzo cieszy, połowę zawodników w tym pojedynku stanowili nasi juniorzy, którzy coraz skuteczniej przebijają się do składów seniorskich. Zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła III drużyna w stosunku 4-1. Świetnie wieści przyszły do nas również z hiszpańskiej Malagi. W otwartym turnieju do rankingu 2200 z udziałem 104 zawodników z 9 krajów, 2 miejsce zajął szachista Biały Król Wisznia Mała Michał Dzikowski! Dobrze spisał się również inny reprezentant III-ligowej drużyny Maciej Stelmaszuk. Zajął 14 lokatę i odebrał nagrodę za najlepszego zawodnika do rankingu 2000. Co ciekawe, turniej wygrał inny Polak - Aleksander Kumala.

Najbliższe 2 tygodnie to cała masa imprez szachowych z udziałem naszych zawodników.

W dniach 10-16.11 w Szczyrku odbędzie się Półfinał Mistrzostw Polski Juniorów z udziałem dwójki reprezentantów Wiszni Małej - Olgi Plichty i Kacpra Bochenka. 17 listopada w Trzebnicy zorganizujemy tradycyjny, VI już turniej o Puchar Banku Spółdzielczego. Zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji przy ulicy Prusickiej 12, zapisy do turnieju do godziny 10:00. W tym roku zagramy w dwóch grupach, otwartej oraz dla juniorów do lat 18, posiadających co najwyżej III kategorią szachową. Więcej informacji udziela Łukasz Butkiewicz, 5011153845 lub butka1988@gmail.com. Dzień później kolejne emocje w ligach dolnośląskich. Tym razem nasze drużyny zagrają na wyjeździe, trzecioligowa w Żarowie, a czwartoligowe w Miliczu. Maraton szachowy zakończymy 19.11 w Szewcach kolejnym turniejem z cyklu IV Pory Roku o nazwie „100 zawodników na 100-lecie niepodległości”.
To zawody dla uczniów szkół z naszej gminy, powiatu i uczestników zajęć organizowanych przez klub Biały Król Wisznia Mała. Początek turnieju o godzinie 9. Kontakt do organizatora i zgłoszenia: Michał Wołoszczuk 885206714, daktyl@interia.pl. Zapraszamy serdecznie do udziału w organizowanych przez nas imprezach!Turniej w Maladze. Na zdjęciu od lewej strony: Aleksander Kumala- zwycięzca turnieju i dalej Michał Dzikowski (2 msc) i Maciej Stelmaszuk ( najlepszy zawodnik do rankingu 2000).Mecz ekstraligi 2018