Organizowane w ubiegłym roku I Mistrzostwa szachowe ZSP w Szewcach wydawał się być wielkim sukcesem (przeszło 40 zawodników). Jednakże tegoroczne rozgrywki przyćmiły swoją skalą jakiekolwiek wcześniejsze wydarzenie tego typu…

W dniach 28.02. - 01.03 w ZSP w Szewcach odbyły się II Otwarte Mistrzostwa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w szachach. Do turnieju zgłosiło się przeszło 80 zawodników z 5 szkół rywalizując w dwóch grupach: podstawowa (zawodnicy początkujący, maksymalnie do IV kategorii) oraz zaawansowani (powyżej IV kategorii). Zawodników powitał wicedyrektor ZSP pani Ewa Awdziejczyk życząc dobrej zabawy i osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Zawody poprowadził sędzia klasy międzynarodowej Pan Rafał Siwik (był arbitrem w trakcie ostatnich mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych). W przerwie między poszczególnymi partiami gry uczestnicy mogli skorzystać z małego poczęstunku. Na wszystkich grających czekały nagrody: dyplomy, za zajęcie czołowych miejsc (medale i nagrody ufundowane przez partnera szkoły firmę EURONET)oraz pocieszenia (upominki ze strony UG w Wiszni Małej i „coś dla łasucha”). Zwycięzców wyróżniał zaproszony na to wyjątkowe wydarzenie Wójt Gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki obejmując honorowym patronatem cały cykl turniejów szachowych na terenie gminy w bieżącym roku. Turniej w Szewcach jest pierwszym z czterech zaplanowanych przez Klub Szachowy Biały Król z Wiszni Małej rozgrywek w ramach projektu – propozycji dla lokalnych szkół znanych jako „Cztery pory roku”, w którym każda z lokalnych szkół może zorganizować turnieje szachowe nie tylko dla swoich uczniów, ale celem integracji i współpracy między placówkami również dla uczniów spoza własnego grona.

W ZSP w Szewcach w turnieju uczestniczyło 82 uczniów z 5 szkół (ZSP w Szewcach, ZSP w Wiszni Małej, ZS w Krynicznie, Fundacji ECDiE im. Lutra we Wrocławiu – uczniowie niepełnosprawni oraz dwoje dzieci z SP 113 we Wrocławiu). W grupie podstawowej prowadzono klasyfikację indywidualną i zespołową. W rozgrywkach indywidualnych I miejsce zajął Damian Kaszubski – ZSP w Szewcach, II miejsce zajął Michał Rumiński – ZS w Krynicznie, a III miejsce Kamil Kujawski z SP w Wiszni Małej. Klasyfikacja drużynowa (wyniki trzech najlepszych zawodników szkoły): I miejsce ZSP w Szewcach, II miejsce ZS w Krynicznie, III miejsce Fundacja ECDiE im. Lutra we Wrocławiu.

W szesnastoosobowej grupie zaawansowanej całe podium zajęli uczniowie z ZSP w Szewcach: Oskar Bielak, Kacper Bochenek i Ewa Kitlińska.

Start w turnieju przyniósł nie tylko wyróżnienia w klasyfikacji generalnej. Zawodnicy mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności i podkreślenia ich zdobyciem kategorii szachowych (w sumie aż 30 razem w obu grupach!). Dzięki temu jako gmina mamy szansę utrzymać prymat w powiecie trzebnickim w kolejnych sezonach rozgrywek – przypomnijmy: w bieżącym roku szkolnym uczniowie ZSP w Szewcach dwukrotnie triumfowali w powiecie zajmując pierwsze miejsca w kategoriach SP i GP, uczniowie ZS w Krynicznie zajmowali również wysokie miejsca – czwarte miejsce SP i drugie GP, czego serdecznie gratulujemy.