W sobotę 8 września 2018 r.odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem cała Polska czytała „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W wydarzeniu, które miało miejsce w Galerii na Zakręcie w Wiszni Małej, wzięło udział kilkadziesiąt osób, wśród nich wójt Jakub Bronowicki.

Organizatorki zadbały o wyjątkową scenografię nawiązującą do lat, w których rozgrywała się akcja książki. W jej przygotowanie zaangażował się artysta Ryszard Glegoła, a jego działania wsparła eksponatami z epoki nauczycielka ze szkoły w Szewcach Dorota Krawiec. Uczestnicy Narodowego Czytania stanęli również na wysokości zadania, wiele osób starannie dobrało strój, który nawiązywał do wydarzeń prezentowanych w książce. Prym w tym wiodła reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szewcach.

Czytanie zostało wzbogacone o występ solowy Janka Samołyka, który wykonywał znane utworu współgrające z czytaną lekturą. Na każdą osobę czytającą czekała przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną niespodzianka: dyplom uczestnictwa oraz egzemplarz „Przedwiośnia” z odbitą  pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Atrakcją była również możliwość samodzielnego wykonania plakietki nawiązującej treścią do czytelnictwa.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku z okazji stulecia odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda zaprosił Polaków do przeczytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Uczestnicy Narodowego Czytania 8 września 2018 r.

 1. wójt Jakub Bronowicki
 2. Bogusława Bronowicka
 3. Krzysztof Buczak
 4. Joanna Krauze
 5. Tadeusz Kotyla
 6. Wiesława Pelucha
 7. Kornelia Hamkało
 8. Pola Ślęzakiewicz
 9. Weronika Kałęka
 10. Hanna Jordanek
 11. Milena Czerwińska
 12. Wiktoria Maliszewska
 13. Ryszard Glegoła
 14. Elżbieta Matyja
 15. Roman Chandocha
 16. Michał Bisikiewicz
 17. Aleksandra Borowska
 18. Oliwia Bojdo
 19. Izabela Dulemba
 20. Vanessa Domeradzka
 21. Katarzyna Garyga
 22. ks. Robert Stachowicz
 23. Alicja Walęcka
 24. Dorota Krawiec
 25. Anna Białecka
 26. Zuzanna Mielnik
 27. Sylwia Zięba
 28. Julita Jasiak
 29. Weronika Gębuś
 30. Olga Kitlińska
 31. Oliwia Rapalska
 32. Zuzanna Kobel
 33. Wiktoria Bagińska
 34. Karolina Cholaszczyńska