obraz na stronie Jakub Bronowicki Mecenasem wiedzy

Gmina Wisznia Mała po raz piąty sięgnęła po laur „Samorządowy Lider Edukacji”. Gala Finałowa IX edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji” odbyła się 11 grudnia w zabytkowej Sali Reprezentacyjnej Domu Towarzystwa Kredytowego w Łodzi. W tegorocznej edycji został również wyróżniony jako jedyny spośród wójtów, wójt Jakub Bronowicki otrzymując tytuł „Mecenasa wiedzy”. Wyróżnienie to zostało przyznane „menedżerom certyfikowanych jednostek samorządu terytorialnego, wykazującym się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej edukacji”. W uroczystości, w imieniu wójta Jakuba Bronowickiego, uczestniczyła Agnieszka Moździerz Dyrektor SAPO. Nagrody wręczały pani Grażyna Kaczmarczyk prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Halina Przeniosło członek zarządu.

Ideą Programu, który jest realizowany od 2011 roku, jest promowanie najlepszych i najbardziej efektywnych w sferze oświatowej polskich samorządów, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Certyfikat otrzymują samorządy, które wyróżniają się na tle innych w działaniach na rzecz edukacji, znacząco wykraczając poza ustawowe minimum. Samorządy, które są kreatywne i pomysłowe oraz chętnie wdrażają nieszablonowe działania. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ok. 150 samorządów, z których 38 zostało nagrodzonych. W tym roku Kapituła wysoko ustawiła poprzeczkę, a oceniając brała pod uwagę również sposób w jaki samorządy poradziły sobie z dużymi utrudnieniami takimi jak m. in. reforma szkolnictwa czy strajki nauczycieli.

Certyfikat został przyznany na podstawie analizy dokonanej przez Kapitułę naukowców złożoną z wybitnych naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Śląski czy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Komisja Certyfikacyjna bardzo wysoko oceniła działania oświatowe w naszej gminie. W ocenie Kapituły gmina Wisznia Mała m. in. „kładzie duży nacisk na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, poprzez nowoczesne techniki, metody i formy kształcenia przekazywane przez kompetentnych i stale podnoszących kwalifikacje pedagogów”. Komisja doceniła także rozwój szkolnictwa oraz inwestowanie w oświatę i jej infrastrukturę, rozwój innowacji edukacyjnych, wspieranie dzieci i młodzieży w zakresie rozwoju naukowego, sportowego i kulturalnego, jak również współpracę z partnerami zewnętrznymi czy też propagowanie „dobrych praktyk” w dziedzinie nauki, edukacji, zarządzania oświatą i kulturą.

Przyznanie certyfikatu to dla naszego samorządu to powód do dumy i satysfakcji, ale to również promocja gminy oraz mobilizacja do dalszych działań na rzecz oświaty.