Już po raz dwunasty spotkaliśmy się w Szymanowie na Folkloriadzie zorganizowanej przez Zespół Ludowy Szymanowianie przy udziale Rady Sołeckiej Szymanowa i OKSiR w Wiszni Małej. Była to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki ludowej. W tegorocznym przeglądzie wystąpiło 10 zespołów, w tym Gminna Orkiestra Dęta z Wiszni Małej. Gwiazdą wieczoru był zespół Rhiannon Celtic Band prezentujący celtycki repertuar.

Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia dokonanego przez Dyrektor OKSiR w Wiszni Małej Renatę Cybulską – Kaczałko oraz Przewodniczącą Rady Gminy Wisznia Mała Małgorzatę Ottenbreit. Imprezę prowadził Grzegorz Markocki, muzyk znany z wielu programów telewizyjnych, laureat „Szansy na sukces” oraz finalista reality-show „Bar I”.

Jako pierwsza na scenie wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Wiszni Małej, a tuż po niej Szymanowianie z Szymanowa. Podczas swojego występu Szymanowianie odśpiewali „Sto lat!” z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin członkini zespołu Pani Janiny Gęborys. Następnie wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu zespołów: Aster z Domasława, Malinianie z Malina, Trzy Dęby z Borówka, Strzeszowianki ze Strzeszowa, Świtezianie z Jelcza - Laskowic, Kulinianie z Kulina i Cicha Woda z Udanina. Każdy z zespołów został nagrodzony pamiątkowym flakonem (przygotowanym przez artystę Ryszarda Glegołę) oraz dyplomem. Specjalne wyróżnienie trafiło także do pani Barbary Gareckiej, mamy Witolda Gareckiego, który przez wiele lat był kierownikiem Zespołu Szymanowianie. Po występach zespołów ludowych na scenie zaprezentowała się główna gwiazda przeglądu: zespół Rhiannon Celtic Band, który wykonał celtyckie utwory. Impreza zakończyła się zabawą taneczną.

Folkloriada to nie tylko występy artystyczne. Na gości czekały pyszne przekąski z grilla oraz domowe wypieki. Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji. Chętni mogli także zwiedzić stoiska z rękodziełem.

Dziękujemy za zaangażowanie Zespołowi Ludowemu Szymanowianie, który był głównym gospodarzem imprezy oraz sołtysowi Marcinowi Ziętkowi i całej Radzie Sołeckiej Szymanowa.