obraz na stronie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Wisznia Mała
11 listopada obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W tym wyjątkowym dniu podczas uroczystości oddaliśmy hołd walczącym Polakom, dzięki którym żyjemy teraz w wolnej Polsce.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowiczkach odprawianej przez proboszcza ks. Emanuela Rusa. Oprawę wydarzenia zapewnił Chór Amicorum. W uroczystości brali udział: wójt Jakub Bronowicki, Członek Zarządu Powiatu Trzebnickiego Sławomira Misiura-Hermann, Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Ottenbreit, radni, sołtysi, delegacje wszystkich szkół wraz z dyrektorami, poczty sztandarowe, przedstawiciele jednostek samorządowych oraz licznie zebrani mieszkańcy.

Oficjalna część obchodów miała miejsce pod pomnikiem Pamięci Narodowej w Piotrkowiczkach, gdzie strzelcy Jednostki Strzeleckiej 3003 im. Orląt Lwowskich pełnili wartę, a chorąży Krzysztof Dorosz poprowadził uroczystość. Wójt Jakub Bronowicki zabrał głos:

Dzisiaj obchodzimy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz naród, nasze państwo. O Ojcach tego wydarzenia był uprzejmy już wspomnieć komendant, chociaż należy jeszcze przypomnieć Ignacego Jana Paderewskiego, wspomnianego już Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego. Kim oni byli? Roman Dmowski to biolog, Józef Piłsudski wojskowy, Ignacy Jan Paderewski wirtuoz fortepianu i kompozytor. Proszę Państwa, każdy z nas może być ojcem wolności naszego państwa, naszego narodu. Pamiętajmy o tym.

104 lata to dużo, ale wszyscy też mamy świadomość, że raptem z tego wyłącznie 60 lat było wolności, gdyż 44 lata to wolność pod kontrolą Armii Radzieckiej. Armia Carska, Armia Radziecka, Armia Rosyjska, to cały czas to samo zagrożenie. Zagrożenie dla wolności narodów, które żyją wokół tego państwa. I dzisiaj jesteśmy świadkami tego co może uczynić ta armia. Dlatego też z tego miejsca dziękuję wszystkim za okazywane wsparcie dla naszego sąsiada Ukrainy, bo wszyscy sobie zdajemy sprawę, że tam trwa walka również o naszą wolność. Bo ta armia nigdy się nie zatrzymywała. Proszę Państwa, Ignacy Jan Paderewski to wspaniały ambasador polskości. To między innym za jego przyczyną w Traktacie Wersalskim jednym z punktów była wolność dla Polski. Dlaczego tam się znalazła? Bo przekonał do tego prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilson. Coś w tym jest, że dzisiaj również Europa, przynajmniej ta część Europy, musi liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych w zachowaniu swojej wolności, odzyskaniu swojej wolności.

Dzisiaj również mamy wspaniałą rocznicę, dla nas i dla naszej społeczności bardzo ważną. 20 lat pododdziału Wisznia Mała naszych Strzelców. Bardzo im dziękuję, serdecznie dziękuję obecnemu wśród nas Panu Romanowi Chandosze za 20 lat funkcjonowania w naszej społeczności, wspierania nas, jak również wspierania w organizacji takich wydarzeń jak dzisiejsze, świąt narodowych. Bez ich obecności nie miałyby one takiego wymiaru, oprawy i symbolu jaki mamy dzisiaj. Dziękuję wam serdecznie.

Dziękuję młodym przyjaciołom ze szkół, młodzieży, nauczycielom, dyrektorom. Za wychowanie młodzieży, które jest niezbędne dla nas wszystkich. Gdyż w ich ręce przekażemy naszą wolność. A wolność każdy z nas kocha i rozumie, i wolości na pewno oddać już nie umie.

Następnie nastąpiło udekorowanie sztandaru Strzelców odznaczeniem pamiątkowym, które zostało nadane przez Społeczny Komitet Organizacyjny Maksymiliana Niepokalanów. Dokonał tego brygadier Roman Chandoha. Ze związkiem strzeleckim przez 20 lat związanych było ok. 800 strzelców. Nieustannie kultywują pamięć o ludziach i czynach tamtych lat, przekazują chlubne tradycje narodowe kolejnym pokoleniom Polaków. Ze swoim sztandarem odwiedzili wiele miast w Polsce, jak również za granicą. Byli we Włoszech, na Litwie, w Ukrainie kilkanaście razy.

W dalszej kolejności delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem, po czym rozpoczęła się część artystyczna w świetlicy. Na scenie zespoły ludowe wystąpiły z repertuarem związanym z obchodzonym świętem. Koncert rozpoczął zespół folkowy Baryczanie. Następnie publiczność wysłuchała utworów w wykonaniu zespołów: Rogożanie debiutującego na gminnej scenie, Strzeszowianki, Szymanowianie i Skowroneczki. Nie zabrakło również ciepłego posiłku oraz pysznych domowych ciast.

Dziękujemy sołectwu Piotrkowiczki wraz z Radą Sołecką, jak również wszystkim pozostałym zaangażowanym w organizację uroczystości.