obraz na stronie Obowiązkowe zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (szamba) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków

Szanowni Mieszkańcy,  nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 3 ust. 3 ustawy t. j. Dz. U. z 2022, poz. 2519) nałożyła na wszystkie gminy w Polsce obowiązek prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wobec powyższego zwracamy się z uprzejmą prośbą do właścicieli nieruchomości, którzy jeszcze nie złożyli do Urzędu Gminy Wisznia Mała zgłoszenia zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków o zrobienie  tego  niezwłocznie - najpóźniej do dnia 31 maja 2023r. (druk zgłoszenia dostępny jest w siedzibie Urzędu Gminy Wisznia Mała, na stronie internetowej: www.wiszniamala.pl, w aktualnym wydaniu gazety „Wieści Gminne” ).

Zgłoszenia można dokonać osobiście w Urzędzie Gminy Wisznia Mała ul. Wrocławska 9, 55-114 Wisznia Mała, za pomocą poczty tradycyjnej, mailowo:  ug@wiszniamala.pl lub Elektroniczną Skrzynką Podawczą: epuap.gov.pl

Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Wójta Gminy Wisznia Mała.

Informujemy, że w II kwartale 2023r. rozpoczynamy cykl kontrolny na terenie naszej gminy. Kontrole będą przeprowadzane w terenie oraz w siedzibie Urzędu Gminy Wisznia Mała. W każdym z wymienionych przypadków właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do okazania aktualnej umowy zawartej z przedsiębiorcą odbierającym nieczystości ciekłe lub osady ściekowe z przydomowej oczyszczalni ścieków oraz dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za te usługi (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości ciekłych. Taką kontrolę Urząd Gminy ma obowiązek przeprowadzić na każdej nieruchomości co najmniej raz na dwa lata.

Dokonanie zgłoszenia, o którym mowa wyżej wraz z załącznikami (kopia aktualnej umowy zawartej z przedsiębiorcą odbierającym nieczystości ciekłe lub osady ściekowe z przydomowej oczyszczalni ścieków oraz dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za te usługi) będzie traktowane jako przeprowadzenie pierwszej z planowanych kontroli danej nieruchomości (o ile z innych przyczyn kontrola nie będzie musiała zostać ponowiona).

Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1- podlega karze grzywny.


Załączniki