obraz na stronie Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada spotkaliśmy się w Piotrkowiczkach w celu uczczenia 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawianej przez proboszcza ks. Emanuela Rusa w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowiczkach. Uroczystość liturgiczna została wzbogacona pieśniami w wykonaniu Chóru Amicorum.


Główna część obchodów miała miejsce pod pomnikiem Pamięci Narodowej w Piotrkowiczkach, gdzie strzelcy Jednostki Strzeleckiej 3003 im. Orląt Lwowskich pełnili wartę, a chorąży Krzysztof Dorosz poprowadził uroczystość. Delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem, następnie wójt Jakub Bronowicki zabrał głos:

11 listopada to data, którą pamiętamy i z której się cieszymy. Jesteśmy wdzięczni za te dokonania Polaków, które dla nas i przyszłych pokoleń odzyskały niepodległość. Niepodległość, którą jako naród straciliśmy na wiele długich lat. 11 listopada symbolicznie Józef Piłsudski stał się naczelnikiem nowego państwa. My jednak musimy mieć świadomość, że ruchy dotyczące odzyskania przez Polskę wolności, miały miejsce już od wielu miesięcy na terenie całej Polski m.in. w Cieszynie, Krakowie, w Lublinie. Najpóźniej wolność odzyskała Wielkopolska... Ojcowie założyciele II Rzeczypospolitej Polskiej trafili na wspaniały moment historii, na dobrze przygotowany naród gotowy by na nowo tworzyć swoją Ojczyznę. Ta Ojczyzna, jak dobrze sobie przypominamy, powstawała w ogromnym poświęceniu, bo przecież 1918 rok to koniec I wojny światowej, ale nie koniec nowo powstającej ojczyzny. W latach następnych, łącznie z rokiem dwudziestym, musieliśmy się zmierzyć z nawałnicą sowiecką, która chciała nas zmieść po raz wtóry z mapy Europy. Daliśmy radę jako naród.
Dziękuję, że wśród nas są strzelcy, którzy są najlepszym świadectwem tego, już od 111 lat pilnują naszej wolności. Są wśród nas, przypominają nam o naszych korzeniach, które dały nam wolność, siłę i wiarę do tego, żeby dzisiaj móc się cieszyć z niej jak najbardziej.   


Następnie wójt zacytował słowa pierwszego premiera II Rzeczypospolitej Jędrzeja Moraczewskiego o radości jaką ówcześnie przeżywali w związku z odzyskaniem niepodległości.


W dalszej części, z okazji przypadających w tym roku obchodów 30-lecia istnienia Jednostki Strzeleckiej zostały wręczone medale pamiątkowe za zasługi na rzecz jednostki. Jako pierwszy medal otrzymał jeden z pierwszych strzelców, równocześnie długoletni dowódca jednostki, brygadier Roman Chandoha. Wśród wyróżnionych znalazł się także wójt Jakub Bronowicki. Następnie trzech najmłodszych strzelców złożyło przysięgę strzelecką. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Pawła Maliczowskiego. Na zakończenie obchodów wszyscy uczestnicy otrzymali świętomarcińskie rogale przygotowane przez OKSiR w Wiszni Małej.   


W wydarzeniu udział wzięli: wójt Jakub Bronowicki, członkini Zarządu Powiatu Trzebnickiego Sławomira Misiura-Hermann, Przewodnicząca Rady Gminy Wisznia Mała Małgorzata Ottenbreit, dyrektorka SAPO Agnieszka Moździerz, dyrektorka OKSiR Renata Cybulska-Kaczałko, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 3003 im. Orląt lwowskich wraz z pocztem sztandarowym, radni, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych, harcerze oraz licznie zebrani mieszkańcy.